راهکارهاي رفع تداخل افزونه‌ها در وردپرس

سلام دوستان خوب رایا وردپرس

افزونه ها در کنار اینکه قابلیت های زیاد و متنوعی به وبمسترها می دهند تا با آن ها امکانات دلخواه خود را به سایت اضافه کنند اما تداخل افزونه های وردپرس هنگام نصب افزونه ی جدید یا بروزرسانی افزونه ها یکی از مشکلات رایج وبمسترها می باشد که بسیار آزار دهنده است ما در ادامه قصد داریم به شما بگوییم که چگونه مشکل تداخل افزونه ها را حل کنید با ما همراه باشید…

 

عیب یابی و برطرف کردن تداخل افزونه ها در وردپرس

در مخزن وردپرس افزونه های بسیار زیادی وجود دارد در هر صفحه ی مربوط به یک افزونه اطلاعاتی نظیر تعداد نصب های فعال، بروزرسانی، امتیاز، توسعه دهنده، نظرات کاربران و… وجود دارد بررسی این اطلاعات در انتخاب افزونه ی مورد نظر و سطح امنیتی آن بسیار تاثیر گذار است.

وقتی اختلالی در افزونه ها مشاهده می کنید یک پیام خطا یا صفحه نمایش سفید در سایت نشان داده می شود که در ادامه قصد داریم سه مورد آن را بررسی کنیم.

۱- درستی عملکرد سایت و  عدم کارایی افزونه

اگر یکی از افزونه های سایت تان درست کار نمی کند اما هم چنان به وردپرس و سایت خودتان دسترسی دارید ببینید که آیا بروزرسانی جدیدی برای افزونه ای در دسترس هست اگر با بروزرسانی مشکل حل شد نشان می دهد توسعه دهنده از مشکل افزونه اطلاع داده شده و در نسخه ی جدید آن را برطرف کرده است.

 

۲- بروزرسانی افزونه یا نصب یک افزونه و بروز تداخل

اگر افزونه های سایت تان را بروزرسانی کردید و یا یک افزونه ی جدیدی نصب کردید و با مشکل تداخل افزونه ها مواجه شدید تنها نیاز است افزونه ای که شک دارید آن را غیرفعال کنید تا مشکل حل شود و یا می توانید مشکل را به توسعه دهنده اش اطلاع بدید تا مشکل را حل کند و در زمانی که توسعه دهنده مشغول برطرف کردن مشکل هست از افزونه های جایگزین استفاده کنید.

 

۳- انجام بروزرسانی خودکار و بروز تداخل

وقتی بروز رسانی خودکار یا دستی هسته ی وردپرس را انجام می دهید و تداخل به وجود میاد بسته به نوع خطا سه مسیر متفاوت وجود دارد:

  • نمایش پیام خطا در بالای وب سایت
  • نمایش صفحه سفید مرگ وردپرس

وقتی پیام خطا را در بالای سایت دیدید راه حل های زیر را انجام دهید تا مشکل برطرف شود.

۱- آخرین نسخه ی پشتیبان سایت را بررسی کنید اگر این نسخه قبل از ایجاد مشکل بوده است آن را برگردانید و به شماره ۵ مراجعه کنید.

۲-اگر نسخه ی پشتیبان ندارید تمام افزونه های نصب شده را غیرفعال کنید.

۳- سایت تان را بررسی کنید در صورتی که مشکل حل شده باشد نشان می دهد یکی از افزونه های فعال باعث این مشکل شده بود.

۴- قالب سایت تان را به قالب پیش فرض وردپرس تغییر دهید اگر با تغییر قالب مشکل حل نشد نشان می دهد تداخل بین یک افزونه و قالب باعث ایجاد مشکل شده است و باید با توسعه دهنده قالب صحبت کنید و  اینکه یک قالب جایگزین انتخاب کنید.

۵- اگر با تغییر قالب مشکل حل شد باید یکی یکی افزونه ها را بررسی کنید که متوجه شوید مشکل از کدام افزونه بوده است.

۶- حالا افزونه ها را یکی یکی فعال کنید تا افزونه ای که باعث مشکل شده است را شناسایی کنید . مهم ترین افزونه ی خود را شناسایی کنید تا بررسی کنید که وب سایت شما بدون مشکل با این افزونه کار می کند

۷- بعد از اینکه مهم ترین افزونه را شناسایی کردید افزونه ای را که به آن مشکوک هستید شناسایی کنید اگر سایت پیام خطا داد نشان می دهد مشکل از این افزونه بوده است.

۸- باید روال بررسی را برای تک تک افزونه های نصب شده انجام دهید تا افزونه ی مشکل دار را پیدا کنید. افزونه ای که بررسی کردید را غیرفعال کنید و افزونه ی بعدی را فعال و آن را بررسی کنید و این کار را برای همه ی افزونه ها انجام دهید.

۹-وقتی افزونه ی مشکل دار پیدا کردید آن را غیرفعال کنید و به توسعه دهنده اش گزارش دهید تا آن را برطرف کند.

۱۰- در پایان که افزونه مشکل دار را شناسایی کردید تصمیم بگیرید که آن را به نسخه ی قبلش برگردانید یا خیر که ما اینکار را توصیه نمی کنیم و بهتر است از افزونه ی جایگزین استفاده کنید.

 

اگر صفحه ی سفید را مشاهده کردید راه حل های زیر را دنبال کنید:

۱- اگر صفحه ی سفید را مشاهده کردید و به پیشخوان وردپرس هم نتوانستید دسترسی داشته باشید از طریق هاست یا FTP تمام افزونه ها را غیرفعال کنید وقتی مشکل حل شد می توان نتیجه گرفت که تداخل افزونه باعث بروز مشکل شده است.

۲- کل افزونه ها را غیرفعال کنید و این کار را می توانید با تغییر پوشه ی Plugins انجام دهید.

۳- اگر تمایل داشتید می توانید کل فایل ها را حذف کنید این کار باعث غیرفعال شدن افزونه ها می شود البته قبل از این کار یک نسخه ی پشتیبان تهیه کنید ( وقتی که افزونه ها از پوشه حذف شدند مجدداً افزونه ها را درون پوشه قرار دهید با این کار دستی افزونه ها فعال خواهند شد )

۴- با غیرفعال کردن افزونه ها باید بتوانید به وردپرس برگردید اگر هنوز صفحه ی سفید را مشاهده می کنید و حافظه ی کش را هم پاک کردید احتمال زیاد مشکل از قالب بوده است.

۵- غیرفعال کردن قالب هم مثل غیرفعال کردن افزونه ها هست تنها کافی است که پوشه ی Theme را تغییر دهید یا فایل های قالب را بعد از تهیه ی نسخه ی پشتیبان حذف کنید حالا مجدداً سایت را راه اندازی کنید وقتی به پیشخوان وردپرس توانستید دسترسی داشته باشید قالب را می توانید تغییر دهید.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از بروز تداخل افزونه ها 

۱- بیش از حد افزونه نصب نکنید و در انتخاب افزونه عاقلانه عمل کنید. هر چه تعداد افزونه های کمتری نصب باشد احتمال دیده شدن تداخل هم کمتر خواهد بود.

۲- قبل از نصب و فعال کردن هر افزونه حتما نظرات را بخوانید.

۳- همیشه افزونه های خود را بروز کنید درست است بروزرسانی هم زمان افزونه ها راحتتر است اما اگر یکی یکی بروز کنید راحتتر می توانید افزونه ای که باعث مشکل می شود را شناسایی کنید

۴- هر چند وقت یکبار تنظیمات افزونه را بررسی کنید اگر بیش از ۶ ماه نسخه ی جدیدی از افزونه منتشر نشده است بهتر است برای آن جایگزین انتخاب کنید.

 

جمع بندی!

تداخل افزونه ها در وردپرس یکی از مشکلات رایج وبمسترها می باشد اما جای نگرانی وجود ندارد ما در اینجا به طور کامل صحبت کردیم که چطور مشکل تداخل افزونه ها را حل کنید و برای اینکه این مشکل اتفاق نیفتد راه های پیشگیری را هم بیان کردیم.

شاید مقالات زیر برای شما مفید باشد:

آموزش رفع مشکل در بروزرسانی وردپرس و افزونه‌های آن

رفع مشکل به‌ روزرسانی‌ خودکار در وردپرس

۲ دیدگاه برای “روش‌های رفع تداخل افزونه‌ها در وردپرس”

دیدگاه شما در رابطه با این مطلب چیست؟ لطفا در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین واتس‌اپ رایا وردپرس

× سوالی دارید؟ لطفا از ما بپرسید.