سئو سایت

واژه سئو که امروزه در میان کسب و کارهای اینترنتی به شدت رواج پیدا کرده مخفف عبارت (Search Engines Optimization) است که به معنی بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوست. اما سئو چیست و چرا تا به این اندازه از اهمیت بالایی برخوردار است؟ سئو چگونه موجب افزایش و بهبود رتبه سایت خواهد شد و موتورهای جستجوگری مانند گوگل بر اساس چه الگوریتم هایی با سایت شما رفتار خواهند کرد؟ در این مقاله به پرسش سئو چیست به طور جامع و کامل خواهیم پرداخت.

 

سئو چیست؟

 

 

سئو چیست ؟ (Search Engines Optimization)

سئو چیست ؟ به عبارتی ساده میتوان سئو را به معنی بهینه کردن وب سایت برای موتورهای جستجو دانست که موجب قرار گرفتن آن در رتبه های بالای موتورهای جستجوگر خواهد شد. افرادی که در زمینه کسب و کارهای آنلاین و بازاریابی اینترنتی فعالیت میکنند به خوبی می دانند که موتورهای جستجو برای قرار دادن وب سایت در صفحات اول خود الگوریتم هایی دارند که اگر وب سایتی این الگوریتم ها را بشناسد و بر روی سایت خود پیاده سازی کند میتواند خود را در رتبه های برتر این موتورها قرار دهد. امروزه به دلیل رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی رقابت در بین آن ها به شدت افزایش پیدا کرده است و تنها راه برنده شدن در این رقابت دانستن قواعد و استاندارهای گوگل است زیرا اجرای این قواعد میتواند به راحتی شما را در این مبارزه پیروز کند.

 

انواع سئو

بعد از اینکه به پرسش سئو چیست پاسخ دادیم نوبت به این سوال می رسد که آیا سئو انواع مختلفی دارد؟ چه سئویی برای وب سایت مفید و چه سئویی برای آن مضر خواهد بود؟

سئوی کلاه سفید

شاید واژه سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه را شنیده باشید. تفاوت این دو نوع از سئو چیست؟ به بیانی ساده سئوی کلاه سفید را میتوان اجرای الگوریتم های گوگل بر روی سایت دانست بدون هیچ گونه تقلب و دور زدن آن ! نتیجه گرفتن از سئوی کلاه سفید نیازمند زمان و صبر است. کمترین زمانی که باید برای کسب نتیجه از این نوع سئو در نظر گرفت حداقل ۲ ماه است. زیرا باید به گوگل فرصت بدهید که سایت شما را بررسی کند و در طی زمان ارزشمند بودن آن را تشخیص دهد. زمانی که گوگل ارزشمند بودن سایت را تشخیص داد و آن را در رتبه خوبی قرار داد این رتبه ماندگاری زیادی دارد و به سرعت از آن نزول نخواهید کرد.

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه دقیقا برعکس است. با دور زدن گوگل و تقلب میتوان سایت را در مدت کوتاهی به اوج رساند اما در مدت کوتاهی نیز رتبه خود را از دست میدهد. گوگل برای وب سایت هایی که از طریق سئوی کلاه سیاه بهبود رتبه را تجربه میکنند جریمه های سنگینی را در نظر گرفته است. اگر گوگل متوجه شود که وب سایت شما با دور زدن الگوریتم های آن بالا آمده ممکن است شما را به طور دائم و همیشگی از نتایج خود حذف کند و این مساله پیامدهای بسیار سنگینی را برای آن وب سایت خواهد داشت.

سئوی کلاه خاکستری

و اما سئوی کلاه خاکستری چیست؟ میتوان این نوع از سئو را ترکیبی از سئوی سفید و سیاه دانست. در این روش میتوان از روش های سفید و سیاه به طور همزمان استفاده کرد. سئوکاران حرفه ای انجام این کار را بر روی لبه تیغ راه رفتن میدانند زیرا به همان اندازه که احتمال دارد گوگل متوجه نحوه انجام کار آن ها نشود این احتمال نیز وجود دارد که گوگل بعد از مدتی مچ آن ها را بگیرد و باز هم جریمه های سنگین و…

 

سئو سایت داخلی و خارجی چیست ؟

برای اجرای استانداردهای سئو باید دو نوع از سئو را بشناسیم :

 

سئو چیست؟

سئوی داخلی

اصطلاحا به سئوی داخلی (on page) گفته می شود زیرا برای انجام آن باید به پنل مدیریت سایت دسترسی داشت. سئوی داخلی به روش های مختلفی انجام میشود که میتوان به تولید محتوای جذاب و غیر تکراری , لینک دهی داخلی به صفحات دیگر وب سایت , بهینه سازی تصاویر , قرار دادن متاتگ (Meta Description) و … اشاره کرد.

 

سئوی خارجی

سئوی خارجی که (of page) نیز نامیده می شود نیازی به دسترسی به پنل مدیریت وب سایت ندارد زیرا باید خارج از سایت انجام شود. سئوی خارجی ۷۰% از کل سئوی سایت محسوب میشود و باید آن را بسیار جدی بگیرید. عوامل زیر و اجرای آن ها میتواند به نحو چشمگیری شما را در انجام این کار و بهبود رتبه سایت کمک کند :

 

استفاده از هاست اختصاصی

در صورتی که قصد دارید از هاست اشتراکی استفاده کنید ابتدا مطمئن شوید که هاست های دیگر اسپم نباشند زیرا وجود سایت های اسپم در هاست های اشتراکی تاثیر بسیار بدی بر روی سایت شما خواهند گذاشت.

 

انتخاب نام دامنه مناسب با نوع فعالیت وب سایت

جالب است اگر بدانید که گوگل میتواند شما را از روی دامنه نیز به سرعت شناسایی کند. پس قرار دادن نام دامنه مرتبط با محتوای سایت تاثیر خوبی بر روی سئوی آن خواهد گذاشت.

 

انتخاب سیستم مدیریت محتوای قدرتمند مانند وردپرس

استفاده از سیستم های مدیریت محتوای قدرتمند میتواند موجب شود که گوگل توجه بیشتری به وب سایت شما داشته باشد زیرا این نوع از سیستم های مدیریت محتوا دارای کدهای منطبق با الگوریتم های گوگل است.

 

فشرده سازی کدها به منظور لود سریع برای کاربر

زمانی که کدها را فشرده سازی کنید سرعت لود وب سایت به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا میکند و این مساله نه تنها برای گوگل بلکه برای کاربر نیز بسیار جذاب اهمیت است.

 

تولید محتوای جذاب و کاربر پسند

هیچ چیز مانند تولید محتوای جذاب نمیتواند کاربر را زمان زیادی در وب سایت شما نگه دارد. اگر کاربر زمان زیادی را در سایت شما سپری کند برای گوگل این مفهوم را در پی دارد که سایت شما دارای محتوایی ارزشمند است و این مساله موجب بهبود رتبه آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *