در این مقاله قصد داریم به تعریفی کامل و جامع از بازاریابی محتوا بپردازیم و تفاوت آن را با واژگان مشابه مانند تولید محتوا بیان کنیم. شاید برای بسیاری از افرادی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنند تفکیک واژه تولید محتوا و بازاریابی محتوا سخت باشد. به خصوص افرادی که به تازگی پا به این عرصه گذاشته اند تفاوت این دو حوزه را به خوبی نمیدانند. همچنین روش های اجرای بازاریابی محتوا نیز از مباحث بسیار داغ در این زمینه به شمار می رود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به معنی تولید محتوا به گونه ای است که مخاطب علاوه بر دریافت اطلاعاتی که مربوط به محصول و یا خدمات شماست بتواند شناسایی نیاز او را انجام دهد و در صدد رفع مشکل او بربیاید. حتما برای شما هم پیش آمده که برای حل مشکلی به سراغ سرچ در اینترنت رفته اید و مقالات بسیار زیادی در اختیار شما قرار گرفته اما هیچ کدام از آن ها نتوانسته اند نیاز شما را پاسخ دهد و اعتماد شما را برای استفاده از آن خدمات و محصولات به خود جلب کند. محتواهایی که با آن روبرو می شوید فقط جنبه تبلیغاتی دارند و به مشکل مخاطب هیچ توجهی نکرده اند. این گونه از مقالات را در دسته تولید محتوا قرار میدهیم زیرا خواندن این مطلب از طرف مخاطب منجر به خرید محصول و خدمت نمیشود. همانطور که میدانید نیاز مخاطب در سه مرحله شناسایی و برطرف میشود .

 

مراحل شناسایی و برطرف کردن نیاز کاربر از طریق بازاریابی محتوا

احساس نیاز

مرحله ای که مخاطب نیاز و مشکلی را احساس میکند را مرحله ” نیاز ” یا ” آگاهی به نیاز ” می نامیم. در این مرحله بسیاری از افراد مشکل خود را در موتورهای جستجو سرچ میکنند تا سریع تر به جواب دست پیدا کنند. اگر وب سایت شما در رتبه خوبی قرار داشته باشد مطالب آن به سرعت در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

بررسی

در این مرحله کاربر شروع به خواندن مطالب وب سایت , مشاهده ویدئوها و … میکند و به این مساله توجه میکند که آیا محتوای شما میتواند نیاز او را حل کند یا خیر ؟ اگر محتوای وب سایت شما صرفا تولید محتوا نبوده و به جنبه بازاریابی آن هم توجه شده باشد کاربر خواهد توانست حل مشکل و نیاز خود را در محتوای شما ببیند و به طور ناخودآگاه به شما اعتماد میکند.

تصمیم به استفاده از خدمات شما

حتما میدانید که جلب اعتماد کاربران یعنی پیمودن ۸۰% از مسیر موفقیت و کسب درآمد! در این مرحله بعد از اینکه مخاطب به شما اعتماد کرد تصمیم میگیرد که از سرویس و خدمات شما استفاده کند. و این مساله به معنی کسب درآمد برای شما خواهد بود.

استراتژی بازاریابی محتوا

 

تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا

همانطور که متوجه شدید تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا بسیار واضح است. اگر محتوا را به گونه ای بنویسید که مخاطبان به آن جذب شده و راه حل مشکل خود را در آن بیابند میتوان گفت که استراتژی بازاریابی محتوا در آن به خوبی اجرا شده اما اگر محتوایی را تولید کنید که صرفا به معرفی برند و محصولات خود اشاره کرده اید و به نیاز مخاطب هیچ توجهی نشده به مرور زمان مخاطبان خود را از دست خواهید داد و دیگر هیچ کاربری برای حل مشکل خود به سراغ وب سایت شما نخواهد آمد , مگر اتفاقی !
پس در یک کلام میتوان گفت که اجرای استراتژی بازاریابی بر روی محتوا میتواند برای شما مشتریان و کاربرانی وفادار به دنبال داشته باشد. اما سوال مهم این است که روش های اجرای بازاریابی محتوا چیست؟ آیا در اجرای این استراتژی باید نکات خاصی را مد نظر داشت؟

 

چهار روش برای اجرای استراتژی بازاریابی محتوا

برای اجرای استراتژی بازاریابی محتوا باید نکات کلیدی و اصلی را در برنامه کاری خود قرار دهید. زیرا عدم توجه به موارد اساسی در این خصوص موجب خواهد شد که محتوای شما عملا بی تاثیر و بدون هدف تولید شود که این مساله نه تنها سودی برای شما ندارد بلکه موجب ایجاد ضرر برای شما نیز خواهد شد. در این بخش قصد داریم به چهار روش برای استراتژی بازاریابی محتوا اشاره کنیم که با اجرای آن ها میتوانید محتوایی عالی بر طبق نیاز و خواسته مخاطب تولید کنید.

 

بازاریابی محتوایی

تعیین هدف اصلی

قبل از اینکه تولید محتوا را شروع کنید باید به این مساله فکر کنید که میخواهید با این محتوا به چه هدفی برسید ؟ آیا تنها هدف شما افزایش فروش و کسب درآمد است؟ آیا میخواهید علاوه بر رفع نیاز مخاطب او را مورد مشاوره خود قرار دهید؟ آیا میخواهید علاوه بر مشاوره دادن به مشتری , برند خود را نیز مطرح کنید؟ ابتدا به این سوالات پاسخ دهید و هدف اصلی خود را یادداشت کنید تا در حین تولید محتوا بتوانید استراتژی خود را به خوبی اجرا کنید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید تنها مخاطبین شما افرادی نیستند که از طریق گوگل به وب سایت شما هدایت میشوند بلکه با مطرح کردن خود با روش های جالب و جذاب میتوانید مخاطبینی از دنیای خارج از وب نیز داشته باشید.

 

شناخت جامعه هدف

اکنون نوبت به شناسایی جامعه هدف می رسد. در این مرحله باید بدانید که محتوای شما برای کدام قشر و با چه نیازی تولید میشود؟ رقیبان شما در این حوزه کدام برندها هستند؟ دارا بودن چه ویژگی هایی در محتوای شما میتواند موجب افزایش وفاداری و تغییر نگرش مخاطب نسبت به شما شود؟ به طور مثال اگر محتوای شما برای قشر نوجوان تولید میشود باید به این نکته توجه کنید که چه ویژگی هایی برای نوجوانان جذاب است؟ چه مواردی موجب خواهد شد که نیاز آن ها به نحو احسن پاسخ داده شود و دوباره به سراغ شما برگردند؟
شناخت درست از جامعه هدف میتواند یکی از مراحل مهم و بسیار حساس در اجرای استراتژی تولید محتوا به شمار آید.

 

شناسایی موضوعات مرتبط

باید به شناسایی موضوعات مرتبط و همچنین کلید واژه های آن تمرکز کنید. به طور مثال اگر محتوای شما در زمینه آموزش عکاسی است باید به سراغ بررسی و پرداخت به موضوعات مرتبط نیز بروید. ویژگی های یک دوربین عکاسی مناسب چیست؟ لنزهای مناسب برای عکس برداری در موقعیت های مختلف کدامند؟
پرداختن به موضوعات مرتبط میتواند طیف وسیع تری از مخاطبین را به سمت شما جذب کند زیرا در حال انجام مشاوره , رفع نیاز و پاسخ گویی به آن ها هستید و این مساله میتواند موجب عبور از سه مرحله ای که در بالا به آن اشاره کردیم بشود و تصمیم مخاطب برای استفاده از محصولات و خدمات شما قطعی شود.

 

به اشتراک گذاری محتوا به وسیله دکمه های شبکه اجتماعی

یکی از موضوعات بسیار مهم در افزایش مخاطبین قرار دادن دکمه های اجتماعی در کنار محتواست. این مساله میتواند موجب افزایش بازنشر محتوا به وسیله مخاطب باشد که در نتیجه منجر به بالا رفتن تعداد بازدیدکنندگان شما خواهد شد. علاوه بر این شما نیز باید محتوای خود را از روش های مختلف و شبکه های مجازی نیز نشر دهید. نکته دیگری که باید در انتشار محتوا در نظر بگیرید این است که تلاش کنید محتوا را در ساعت مشخصی منتشر کنید. زیرا انتشار در ساعت خاص موجب جلب توجه افراد میشود و به طور ناخودآگاه مخاطب در آن ساعت خاص منتظر مطلب جدید از طرف شما خواهد بود.

دیدگاه شما در رابطه با این مطلب چیست؟ لطفا در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین واتس‌اپ رایا وردپرس

× سوالی دارید؟ لطفا از ما بپرسید.