اصول نگارش در وبلاگ‌نویسی

دوست خوب وردپرسی سلام

اگر قصد تولید محتوا در سایت تان را دارید دانستن اصول اولیه ی نوشتن یک امر ضروری است. در هر کاری اصول اولیه ای وجود دارد و  نوشتن نیز از این قضیه مستثنی نیست به همین دلیل می خواهیم در ادامه به اصول پایه ای نگارش در متن بپردازیم که خیلی راحت با رعایت آن ها متن های شما زیباتر به نظر می رسند و مخاطب حس خوبی با خواندن متن می گیرد پیشنهاد می کنیم با ما در ادامه همراه باشید تا با اصول نگارشی در وبلاگ نویسی آشنا شوید.

 

رعایت نیم فاصله

اول باید بدانید نیم فاصله در چه مواردی استفاده می شود و چطوری آن را ایجاد کنید. زمانی که واژه ها از دو بخش تشکیل شوند بین آن ها نیم فاصله قرار می گیرد موارد استفاده:

۱- نشانه ی ” ها ”  جمع وجود دارد مثل درخت‌ها،کلاس‌ها

۲ کلمه مرکب و از دو بخش تشکیل شده است مثل رود‌خانه

۳- نشانه ی ” ای ” وجود داد مثل نتیجه‌ای

۴- ” برترین” و “برتر” در کلمات استفاده می شود مثل دانا‌ترین، آراسته‌تر

۵-کلمات انگلیسی را می خواهید به صورت مخفف در فارسی به کار ببرید مثل ای‌بی‌ام

این موارد جزو مهم ترین مواردی بوده اند که رعایت نیم فاصله در آن ها لازم است. برای ایجاد نیم فاصله  از کلیدهای SHIFT و SPACE یا Ctrl+Shift+2 استفاده می شود.

 

استفاده از ویرگول، نقطه ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، نقطه

همه ی علایم گفته شده وقتی به کار می روند باید به کلمه ی قبل خود کاملاً بچسبند و بعد از آن ها یک فاصله به کار رود و سپس کلمات بعدی نوشته شود.

نقطه را زمانی استفاده می کنیم که یک جمله به لحاظ مفهومی کامل شده است.

ویرگول را وقتی به کار می بریم که می خواهیم مکثی کنیم

نقطه ویرگول زمانی که اجزای دو جمله بهم ارتباط داشته باشند استفاده می شود.

علامت سوال بعد از پایان یک سوال، علامت تعجب بعد از کلمه یا جمله ی تعجب آمیز استفاده می شود.

 

رعایت کروشه، پرانتز و گیومه

قبل از اینکه از علایم گفته شده استفاده کنید یک فاصله یا اسپس بزنید تا بین علامت و کلمه قبلی یک فاصله بیفتد اما وقتی علامت را استفاده کردید دیگر اسپس نزنید و جمله ی خود را بنویسید و باز هم بدون اینکه اسپس بزنید علامت را برای بستن جمله به کار ببرید. برای مثال به این جمله دقت کنید: ((رعایت نکات نگارشی در متن ها باعث خوانایی نوشته ها می شود))

 

استفاده از اعداد

در مواردی که بهتر است شما به جای حروف از اعداد استفاده کنید می توان به ساعت، تاریخ، قد، وزن، مبلغ، عددهای بیشتر از ۵ رقم و….. اشاره کرد.

 

ساده نویسی

جملات را ساده بنویسید از کلمات نا آشنا استفاده نکنید. ساده نویسی باعث می شود مخاطب متن شما را راحت متوجه شود و حتی سایت شما را به این خاطر دنبال کند.

 

جمع بندی!

کلمات، جملات اگر درست نوشته شوند با مخاطب ارتباط برقرار می کنند و مخاطبی که یکبار مطلب شما را خوانده است جزو دنبال کنندگان همیشگی خواهد شد. برای خوانایی و زیباتر کردن جملات یک سری اصول وجود دارد که به آن اصول نگارشی می گویند ما در اینجا به مهم ترین اصول نگارشی اشاره کردیم و گفتیم چگونه آن ها را رعایت کنید.

به پایان مقاله ی امروز رسیدیم امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید…

دیدگاه شما در رابطه با این مطلب چیست؟ لطفا در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین واتس‌اپ رایا وردپرس

× سوالی دارید؟ لطفا از ما بپرسید.