ساخت آزمون آنلاین در وردپرس با Wp Pro Quiz

سلام دوستان

امروزه برخی از سایت ها اقدام به برگزاری آزمون آنلاین می کنند شما هم می توانید با استفاده از افزونه ی Wp Pro Quiz آزمون آنلاین ایجاد کنید. امکانات این افزونه عبارتند از: ایجاد نامحدود سؤالات ۴ گزینه ای، امکان قرار دادن تصاویر در سؤالات، امکان قرار دادن زمان سنج برای سؤالات، امکان نمایش پاسخ های درست و غلط کاربران و … می باشد. این افزونه بیش از ۲۰۰۰۰ نصب فعال در مخزن وردپرس داشته است و توانسته امتیاز ۴.۴ از ۵ کسب کند. در ادامه با آموزش افزونه ی Wp Pro Quiz همراه ما باشید.

نصب و فعال سازی افزونه ی Wp Pro Quiz

 ابتدا افزونه ی Wp Pro Quiz را که در پایان آموزش قرار دادیم دانلود و نصب کنید. اگر با نصب افزونه آشنایی ندارید مقاله ی آموزشی نصب افزونه را مشاهده کنید. بعد از نصب افزونه آن را فعال کنید بعد از فعال کردن گزینه ی WP-Pro-Quiz در پنل وردپرس ظاهر می شود که دارای زیرمنوهایی می باشد.

 نصب و فعال سازی افزونه ی Wp Pro Quiz

 

راه اندازی افزونه ی Wp Pro Quiz

روی Wp Pro Quiz کلیک کنید سپس صفحه ای مطابق تصویر زیر برای شما باز خواهد شد که شما برای ایجاد آزمون روی افزودن آزمون کلیک کنید.

افزودن آزمون در افزونه ی Wp Pro Quiz

بعد از اینکه روی افزودن آزمون کلیک کردید صفحه ای باز خواهد شد که دارای بخش های مختلفی است و شما با اسکرول کردن می توانید همه ی بخش ها را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش اول افزونه ی Wp Pro Quiz

شما می توانید عنوانی برای آزمون بنویسید، دسته بندی برای آزمون انجام دهید، می توانید گزینه های پنهان کردن عنوان آزمون و مخفی کردن دکمه ی راه اندازی مجدد آزمون را فعال کنید و گزینه ی مخفی کردن دکمه ی مشاهده سؤالات را فعال کنید تا افراد به طور کلی سؤالات را نبینند.

اگر می خواهید سؤالات به طور تصادفی نشان داده شود گزینه ی نمایش سوال به صورت تصادفی را فعال کنید، اگر می خواهید پاسخ سؤالات تصادفی نشان داده شود گزینه ی نمایش پاسخ به صورت تصادفی را فعال کنید و برای مرتب کردن سؤالات بر اساس دسته بندی گزینه ی Sort questions by category را فعال کنید.

همان صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش دوم افزونه ی Wp Pro Quiz

طبق تصویر بالا می توانید مدت زمان آزمون را تعیین کنید، گزینه ی آمار را فعال کنید تا آمار آزمون در پایان آزمون به مدیر سایت نشان داده شود، با فعال کردن اجرای آزمون فقط یکبار کاربر می تواند به آزمون پاسخ دهد، می توانید تعداد سؤالاتی که به کاربر نشان داده می شود را تعیین کنید و با فعال کردن پیش نیازها، کاربر قبل آزمون پیش نیازهای آزمون را مشاهده می کند.

با فعال کردن مرور کل سؤالات، بعد از پایان آزمون خلاصه ی پاسخ ها نشان داده خواهد شد، با فعال کردن گزینه ی شروع خودکار، آزمون بعد از بارگذاری صفحه شروع می شود و با فعال کردن گزینه ی Only registered users are allowed to start the quiz تنها افرادی که ثبت نام کردند می توانند در آزمون شرکت کنند.

همان صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش سوم افزونه ی Wp Pro Quiz

مطابق تصویر بالا می توانید امتیاز و شماره پاسخ سؤالات را فعال کنید تا نشان داده شوند، با فعال کردن گزینه های مخفی کردن پیام درست و نادرست، پاسخ درست و غلط نشان داده نخواهد شد، با فعال کردن علامت پاسخ درست و نادرست، جواب درست و غلط به صورت رنگی نشان داده خواهد شد که سبز پاسخ درست و قرمر پاسخ غلط می باشد.

با فعال کردن قدرت کاربر برای پاسخ به هر سوال، کاربر مجبور است به همه ی سؤالات پاسخ دهد، با فعال کردن گزینه های مخفی کردن موقعیت سؤالات و مخفی کردن شماره سوال، موقعیت سؤالات مثل ۴ از ۵ و شماره ی سؤالات مخفی خواهد شد و با فعال کردن Display category دسته بندی سؤالات نمایش داده خواهد شد.

همان صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش چهارم افزونه ی Wp Pro Quiz

طبق تصویر بالا با فعال کردن نمایش متوسط امتیاز، امتیازات کسب شده کاربر نشان داده خواهد شد، با فعال کردن نمایش نمره دسته، نتایج هر بخش جداگانه نمایش داده خواهد شد.

با فعال کردن گزینه های پنهان کردن سؤالات درست و پنهان کردن زمان مسابقه، سؤالاتی که کاربر درست جواب داده است و زمان پایان رسیدن آزمون به او نشان داده خواهد شد، با فعال کردن پنهان کردن نمره کل، نمره کاربر در پایان به او نشان داده می شود و در پایان یکی از حالت های آزمون را انتخاب کنید.

صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش پنجم افزونه ی Wp Pro Quiz

با فعال کردن گزینه ی قهرمانی، کاربران می توانند نتایج آزمون های خود را به اشتراک بگذارند و قهرمان مشخص شود، در بخش custom field شما می توانید فیلدهای اضافی را با نام و نوع تعیین کنید، تنظیمات ایمیل مدیر را انجام دهید.

تنظیمات ایمیل کاربر را انجام دهید در قسمت تنظیمات ایمیل کاربر، گزینه ی  (User Email-Address (only registered users را فعال کنید تا نتایج آزمون به ایمیل کاربران ارسال شود در بخش ” از” ایمیل اصلی سایت را بنویسید تا از این ایمیل به کاربران پیام ارسال شود و موضوع و متن پیام را نیز بنویسید.

صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

تنظیمات بخش ششم افزونه ی Wp Pro Quiz

در قسمت توضیحات آزمون، توضیحاتی که قبل از آزمون می خواهید به کاربر نشان دهید را بنویسید و در قسمت نتیجه متن، متنی که می خواهید بعد از پایان آزمون به کاربر نشان داده شود را بنویسید و در قسمت template  نامی برای تمپلیت قرار دهید و در پایان بر روی دکمه ی ذخیره کردن کلیک کنید.

بعد از ذخیره کردن به زیرمنو Wp Pro Quiz  بروید و در زیر آزمونی که ایجاد کردید قسمتی به نام پرسش و پاسخ وجود دارد آن را انتخاب کنید صفحه ای برای شما باز خواهد شد که شما روی اضافه کردن سوال جدید کلیک کنید بعد از کلیک کردن روی سوال جدید، صفحه ی زیر برای شما باز خواهد شد.

اضافه کردن سوال بخش اول

در بخش عنوان، عنوان سوال را وارد کنید، در بخش امتیاز، امتیاز سوال را وارد کنید و اگر می خواهید جواب ها امتیاز مختلفی داشته باشند امتیاز مختلف برای هر پاسخ را فعال کنید، دسته بندی سوال را تعیین کنید و سوال خود را وارد کنید.

صفحه را به پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

اضافه کردن سوال بخش دوم

در قسمت پیام با پاسخ درست، وقتی پاسخ کاربر درست باشد پیامی که می خواهید به او نشان داده شود را وارد کنید، در قسمت پیام با پاسخ نادرست، وقتی که کاربر پاسخ غلط به سوال می دهد پیامی به او نمایش داده خواهد شد آن پیام را بنویسید، در بخش اشاره، کاربرانتان را می توانید با نوشتن پیامی برای سوال راهنمایی کنید و نوع پاسخ خود را انتخاب نمایید.

صفحه را به پایین اسکرول کنید تا بخش های زیر را مشاهده کنید.

اضافه کردن سوال بخش سوم

در بخش انتخاب یک گزینه وقتی سوالات با امتیازهای مختلف وارد کردید باید تفاوت امتیازها را وارد کنید و در بخش پاسخ ها نیز پاسخ ها را وارد کنید و در پایان بر روی دکمه ی ذخیره کردن کلیک کنید سپس به  زیرمنو Wp Pro Quiz برگردید و شورت کد را کپی کنید و در برگه پیست کنید.

نمایش شورت کد در افزونه ی Wp Pro Quiz

بعد از اینکه شورت کد را در برگه پیست کردید پیش نمایش آن را در سایت مشاهده کنید. ما برای نمونه یک سؤال و توضیحات قبل از آزمون را در سایت به شما نشان دادیم که تصاویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

مرحله قبل از آزمون

پیش نمایش آزمون آنلاین در سایت بخش اول

نمایش یک سوال از آزمون

نمایش سوال در سایت

جمع بندی!

برگزاری آزمون آنلاین در وب سایت ها بسیار رایج است در صورتی که شما نیز قصد دارید آزمون آنلاین ایجاد کنید از افزونه ی Wp Pro Quiz استفاده کنید که به طور کامل در اینجا به آموزش آن پرداختیم.

دیدگاه شما در رابطه با این مطلب چیست؟ لطفا در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی آنلاین واتس‌اپ رایا وردپرس

× سوالی دارید؟ لطفا از ما بپرسید.