×

جلسه سوم: آموزش نصب المنتور و مراحل اولیه راه اندازی آن

نصب المنتور

اکنون که با المنتور و تفاوت نسخه پرو و نسخه رایگان المنتور آشنا شدید، وقت استفاده از المنتور است. برای استفاده از نسخه رایگان و یا نسخه پرو المنتور قبل از هر چیز باید اقدام به نصب المنتور کنید.

در مقایسه با صفحه سازهای مطرح دیگر مانند ویژوال کامپوز، المنتور با کارکردی راحت به شما کمک می کند با کشیدن و رها کردن المان های مختلف طراحی های زیبا و منحصر به فردی داشته باشید آن هم بدون استفاده از یک خط کدنویسی.

نسخه رایگان المنتور تا کنون با بیش از ۵ میلیون نصب فعال توانسته است امتیاز ۴.۸ ستاره را از کاربران خود دریافت نماید و این رشد بالا در تعداد نصب به دلیل راحتی کارکرد این افزونه است.

در ادامه این جلسه آموزشی در مورد نحوه نصب و فعال سازی نسخه رایگان و نسخه پرو المنتور صحبت خواهم کرد و به صورت مختصر در مورد نحوه کار کردن با آن توضیح خواهم داد.

نصب المنتور و راه اندازی آن

برای نصب المنتور به منوی افزونه ها >> افزودن رفته و آخرین نسخه المنتور را که از لینک پایانی مقاله دانلود کرده اید نصب نمایید.

پس از نصب و فعال سازی افزونه دو منوی جدید با عنوان های المنتور و قالب ها به پیشخوان وب سایت شما اضافه می شود. در منوی المنتور تنظیمات اصلی این صفحه ساز وجود دارد و در منوی قالب ها می توانید از امکان ساخت پوسته اختصاصی استفاده نمایید.

منوهای افزونه المنتور

منوی المنتور دارای هشت زیرمنوی سفارشی است که دو زیرمنوی فونت های سفارشی و آیکون های سفارشی تنها در نسخه پرو فعال هستند. در ادامه در مورد هر کدام از این زیرمنوها توضیح خواهم داد.

همچنین ببینید:  جلسه اول: افزونه المنتور چیست؟ چرا محبوب ترین صفحه ساز المنتور است؟

تنظیمات پس از نصب المنتور

همانطور که از نام این زیرمنو مشخص است، مربوط به تنظیمات کلی المنتور است که پس از نصب باید به آن بپردازید. این زیرمنو دارای سه تب کلی، استایل و پیشرفته می باشد.

تب کلی

در این تب می توانید قابلیت استفاده از المنتور را برای انواع نوشته های خود فعال کنید، رنگ های پیشفرض المنتور را غیرفعال کرده و از رنگ های پیش فرض تم خود استفاده نمایید، فونت های پیشفرض المنتور را غیرفعال کنید و از فونت های قالب نصبی استفاده نمایید و در نهایت با فعال سازی گزینه Usage Data Sharing قابلیت رهگیری اطلاعات را به سازندگان المنتور دهید.

تنظیمات المنتور

تب استایل

در این تب می توانید استایل دلخواه خودتان را برای بخش های مختلف صفحه ساز از جمله فونت ها، عرض محتوا، فاصله بین ابزارک ها، اندازه دستگاه های هوشمند دیگر نظیر موبایل و تبلت و… وارد کنید.

تنظیمات استایل در المنتور

تب پیشرفته

در این تب نیز می توانید قابلیت هایی مانند بارگذاری فایل هایی با پسوند SVG و فایل های فونت محبوب Font Awesome را فعال کنید.

تنظیمات پیشرفته المنتور

مدیریت نقش ها در المنتور

برخی از قابلیت های این زیرمنو در نسخه پرو المنتور قابل استفاده خواهد بود و اگر در کنار نصب المنتور اقدام به خریداری و نصب المنتور پرو نیز کرده باشید، می توانید از این بخش استفاده نمایید.

مدیریت نقش ها در نسخه رایگان المنتور

همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید، در این زیرمنو می توانید برای نقش های کاربری مختلف قابلیت دسترسی به صفحه ساز المنتور را غیرفعال کنید.

مدیریت نقش ها در نسخه پرو المنتور

چنانچه نسخه پرو المنتور را نیز نصب کرده باشید، مانند تصویر بالا می توانید قابلیت ویرایش محتوا را بدون دسترسی به المنتور برای نقش های کاربری مختلف تعیین کنید.

همچنین ببینید:  جلسه دوم: مقایسه المنتور رایگان با المنتور پرو، شما باید کدام را نصب کنید؟

ابزارها

این زیرمنو خود دارای چهار تب مختلف می باشد که در ادامه هر کدام را توضیح خواهم داد.

منوی ابزارهای المنتور

تب کلی

پس از نصب المنتور در این تب می توانید کدهای CSS استفاده شده را مجددا بارگذاری کنید و یا کتابخانه قالب های المنتور را به روزرسانی نمایید و چنانچه با مشکلی مواجه شدید، حالت ایمن و یا نوار اشکال زدایی را فعال نمایید.

تب جایگزینی URL

در صورتی که آدرس سایتتان تغییر کرده است و یا اقدام به نصب گواهی SSL کرده اید، در این تب می توانید آدرس جدید را وارد نمایید.

تنظیمات جایگزینی ادرس در المنتور

تب کنترل نسخه

یکی از قابلیت های خوب و کاربردی المنتور در این تب قرار دارد؛ چنانچه پس از نصب المنتور و کار کردن با آن و سپس به روزرسانی به نسخه جدید با مشکلی مواجه شدید، می توانید المنتور را به نسخه های قبلی بازگردانید و یا از نسخه های بتا که هنوز به صورت رسمی ارائه نشده اند استفاده نمایید.

تنظیمات کنترل نسخه المنتور

تب حالت تعمیر

در این تب می توانید ابتدا یک قالب برای صفحه در دست تعمیر خود ایجاد کرده و برای ساخت صفحه در دست تعمیر وردپرس آن را از این تب انتخاب کنید و بدون کمک از افزونه دیگری قابلیت صفحه تعمیر وردپرس را فعال کنید.

فعال سازی حالت تعمیر در المنتور

اطلاعات سیستم

در این زیرمنو اطلاعات کاملی از وردپرس و هاستینگ شما که روی ان اقدام به نصب المنتور کرده اید در اختیار شما قرار می گیرد.

اطلاعات سیستم المنتور

شروع کار

با کلیک روی زیرمنوی شروع کار به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت می شوید و توضیحاتی در مورد نحوه کار کرد المنتور را خواهید دید.

همچنین ببینید:  جلسه اول: افزونه المنتور چیست؟ چرا محبوب ترین صفحه ساز المنتور است؟

شروع کار با المنتور

کمک بگیر

در صورت تمایل به دریافت کمک از طرف تیم المنتور، با کلیک روی این زیرمنو به سایت اصلی این تیم هدایت شده تا بتوانید مشکلات خود را مطرح کنید.

فونت های سفارشی در المنتور پرو

همانطور که در ابتدا نیز توضیح دادم، این زیرمنو تنها در نسخه پرو المنتور فعال خواهد بود. اگر در کنار نصب المنتور از نسخه پرو نیز استفاده می کنید، با مراجعه به این زیرمنو و زدن دکمه Add New، می توانید خانواده فونت های جدید برای استفاده در متن های خود را آپلود نمایید.

فونت های سفارشی در المنتور پرو

آیکون های سفارشی در المنتور پرو

این زیرمنو نیز مانند فونت های سفارشی تنها در نسخه پرو فعال است و با کمک آن می توانید آیکون های اختصاصی خود را به المنتور برای طراحی اضافه کنید.

آیکون های سفارشی در المنتور پرو

قالب ها

این منو دارای پنج زیر منو می باشد که دو زیرمنوی پوسته ساز و پاپ آپ با نصب المنتور پرو فعال خواهند بود. به طور کلی در منوی قالب ها می توانید اقدام به طراحی صفحات، بخش ها و قالب های مختلف کنید و از آن ها در صفحات و سایت های خود استفاده نمایید.

قالب ها در المنتور

 

اگر از نسخه پرو استفاده می کنید، قابلیت ایجاد پاپ آپ و ساخت قالب جدید نیز برای شما فعال خواهد بود.

در نهایت پس از انجام تمام تنظیمات، می توانید به منوی برگه ها >> افزودن برگه رفته و از المنتور برای طراحی صفحات خود استفاده نمایید.

استفاده از المنتور

اکنون که با نحوه نصب المنتور و راه اندازی اولیه آن آشنا شدید، با کمک جلسات بعدی می توانید اقدام به طراحی های خلاقانه با المنتور نمایید.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *