بررسی خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس و روش‌های رفع آن

سلام دوستان عزیز رایا وردپرس

وردپرس مزیت های فراوانی دارد اما گاهی کاربران وردپرسی با خطاهایی روبرو می شوند که نمی دانند برای برطرف کردن آن خطا چکار کنند. یکی از این خطاها، خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس است. این خطا می تواند به علت های مختلفی رخ دهد در ادامه قصد داریم علت ها و راه های برطرف کردن آن را برای شما بیان کنیم پس با ما در ادامه همراه باشید….

 

علت های ایجاد خطای ۵۰۲ Bad Gateway

۱- در بخش بانک اطلاعاتی پایگاه داده خطا وجود دارد

۲- زمان اتصال یک سرور به پایان رسیده  و یا از دسترس خارج شده است

۳- در هنگام دریافت پروکسی های سرور مشکلی رخ داده است

۴- در هنگام تغییر کدهای قالب یا افزونه مشکلی رخ داده است

اگر خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس از طرف میزبان رخ داده باشد خود میزبان موظف است خطا را برطرف کند و شما نیازی نیست کاری انجام دهید اما اگر زمانی از بروز خطا گذشته باشد و وب سایت شما به حالت عادی برنگشته باشد باید خودتان دست به کار شوید.

 

راه های برطرف کردن خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس

قبل از اینکه کاری انجام دهید اطمینان پیدا کنید سرور میزبان شما مشکلی ندارد بعد از آن، تنظیمات دامین مثل DNS را انجام دهید و نوع اتصال اینترنتی را چک کنید اکنون روش های زیر را امتحان کنید.

 

۱-  Cache مرورگر را پاک کنید

گاهی خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس در زمان بروز مشکل در اتصال به سرور رخ می دهد. مرورگر شما درخواستی را ارسال می کند و منتظر دریافت پاسخ از سمت سرور است و  Cacheهای مرورگر باعث می شوند بین اطلاعات دریافتی از سرور و اطلاعات ذخیره شده تداخل به وجود بیاید پس cache مرورگتان را پاک کنید. در ویندوز برای انجام این کار می توانید از کلیدهای ترکیبی CTRL+F5 استفاده کنید تا صفحه ی وب سایت مجدداً بارگذاری شود. در مرورگرهای مختلف برای پاک کردن حافظه کافی است از طریق بخش History اقدام کنید.

 

۲- شبکه دریافت محتوا ( CDN) را موقتاً غیرفعال کنید

شبکه دریافت محتوا ( CDN) برای افزایش سرعت لود شدن سایت استفاده می شود. گاهی سرورهای CDN اطلاعات غلط را به خاطر درخواست های همزمان هزاران کاربر، به مرورگر شما ارسال می کنند و همین باعث خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس می شود.

برای اینکه متوجه شوید خطا از سمت CDN بوده است یا خیر کافی هست موقتاً CDN را غیرفعال کنید اگر سایت به حالت عادی برگشت پس متوجه می شوید مشکل از CDN بوده است و برای برطرف کردن آن با پشتبان میزبان خود موضوع را در میان بگذارید تا مشکل را رفع کند.

 

۳- قالب و افزونه های فعال در وردپرس را بررسی کنید

اگر دو راه حل قبلی جواب نداد این راه را امتحان کنید البته قبل از انجام این راه حتماً یک نسخه ی پشتیبان از سایت خود بگیرید.

ابتدا قالب سایت را غیرفعال کنید دلیلش هم ساده است چون غیرفعال کردن قالب زمان کمتری از غیرفعال کردن ده ها افزونه دارد. برای غیرفعال کردن قالب یا افزونه ها وارد هاست خود شوید و پوشه ی قالب یا افزونه ها را انتخاب و سپس تغییر نام دهید با این کار قالب یا افزونه ها موقتاً غیر فعال می شوند سپس بررسی کنید که مشکل برطرف شده است یا خیر.

اگر خطای ۵۰۲ Bad Gateway را در سایت مشاهده نکردید منشاء خطا یک اسکرپیت بوده است باید آن موردی که باعث مشکل شده است را با افزونه یا قالب جدید جایگزین کنید. گاهی با بروز رسانی یک افزونه مشکل برطرف می شود و گاهی بروزرسانی باعث بروز این خطا می شود که لازم آن افزونه را به نسخه ی قبلی برگردانید یعنی به اصطلاح Downgrade کنید.

 

جمع بندی!

یکی از خطاهای رایج وردپرس خطای ۵۰۲ Bad Gateway می باشد ما در این مقاله به راه های برطرف کردن این خطا در وردپرس پرداختیم و بیان کردیم که می توانید با راه های پاک کردن کش مرورگر، غیرفعال کردن موقتی قالب و افزونه ها و  غیرفعال کردن شبکه دریافت محتوا ( CDN) مشکل را برطرف کنید هر کدام از این ۳ روش را که دوست داشتید انتخاب کنید و اگر مشکل با آن روش حل نشد روش دیگری را امتحان کنید.

شاید مقالات زیر برای شما مفید باشد:

آموزش رفع خطای Syntax Error در وردپرس

حل مشکل http error 500 یا داخلی سرور در وردپرس

حل مشکل error establishing a database connection در وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *