9 ترفند برای نوشتن پست های وبلاگی بهتر

سلام دوست عزیز رایا وردپرس

وبمسترها تاثیر محتوا را خوب می دانند محتوا باید طوری نوشته بشود که مخاطب بعد از خواندن و یا در حین خواندن حس کند نیازش برطرف شده است و مطلب آن قدر جامع است که نیازی نیست به سایت دیگری برود. مطلب باید مخاطب را درگیر کند و این کار یک هنر است. ما تجربه هایی که در طول سال ها محتوانویسی کسب کردیم را می خواهیم به شما بگوییم پس با ما در ادامه همراه باشید تا راه های بهتر نوشتن پست های وبلاگ را یاد بگیرید.

۱-تیتر مناسبی انتخاب کنید

اولین چیزی که در بلاگ سایت مخاطب به آن توجه می کند تیتر مطلب شماست تیتر محتوای شما باید اونقدر جذاب باشد که مخاطب مشتاق بشود کل مطلب را بخواند یعنی شما تنها ۲ یا ۳ ثانیه فرصت دارید مخاطب را در سایت تان نگه دارید که مطلب شما را بخواند و می دانید که هر چقدر زمان ماندن کاربر در سایت تان بیشتر شود امتیاز مثبت در سئو به حساب میاد.

نوشتن تیتر مناسب برای مقالات

۲-ساختار محتوا را از قبل تعیین کنید

شما باید محتوا را با ساختار مشخصی بنویسید منظور از ساختار این است که برای هر مطلب یک مقدمه ی کوتاه در ابتدا، متن اصلی و نتیجه گیری از مطلب را بنویسید. باور کنید همه این قسمت ها ارزشمند هستند و وقتی شما هم مطلبی با این ساختار را در سایتی مشاهده می کنید حس می کنید نویسنده کارش را درست انجام داده و برای مطلب وقت گذاشته است.

 

۳-محتوا را پاراگراف بندی کنید

حتماً به سایت هایی برخوردید که کل مطلب را پشت هم نوشتند و اصلاً رقبتی نکردید که آن را بخوانید با اینکه واقعاً دنبال مطلبی بودید که اطلاعاتی را کسب کنید ولی ترجیح دادید از آن سایت خارج شوید و به سایت دیگری بروید. اگر شما می خواهید برای سایت تان مطلب بنویسید یادتان نرود پاراگراف بندی کنید هر پاراگراف به یک مفهوم خاص اشاره دارد و اگر خواستید مفهوم جدیدی را ارایه بدید در یک پاراگراف دیگر بنویسید.

 

۴-محتوا را سرفصل بندی کنید

کل محتوا بهتر است به زیر عنوان هایی تقسیم شود این کار در خوانایی مطلب تاثیرگذار است و مخاطب نیز رقبت می کند کل مطلب را بخواند. تا جایی که ممکن است از کلمات کلیدی در زیر عنوان ها استفاده کنید که در سئو تاثیرگذار است.

سرفصل محتوا

۵-سبک نوشتن دوستانه باشد

در طول این سال ها به سایت هایی برخوردم که خیلی رسمی و خشک مطلبی را قصد داشتند به مخاطب ارایه دهند به شخصه اصلاً از این مطالب استقبال نمی کنم در طول سال ها تجربه ی نوشتن متوجه شدم آن چیزی که کاربران دوست دارند و استقبال می کنند این است که متن را دوستانه و به زبان مخاطب بنویسید. شاید بخواهید مطلبی را ترجمه کنید و در سایت تان قرار دهید من پیشنهاد می کنم مفهوم مطلب را بنویسید و از ترجمه ی کلمه به کلمه استفاده نکنید که مخاطب اصلاً  چنین مطالبی را نمی خواند و اگر هم خوانده شود یک درصد شاید باشد. این موضوعی که گفتم برای سایت های آموزشی فیدبک خوبی دارد.

 

۶-پست ها را به طور منظم منتشر کنید

انتشار منظم محتوا هم به کاربر و هم به گوگل نشان می دهد که سایت شما فعال است . گوگل سایت هایی که فعال هستند و محتوای بروز تولید می کنند را در نتایج خود نشان می دهد.

 

۷-غلط املایی محتوا را برطرف کنید

هیچ کسی حتی خود شما نیز دوست ندارید وقتی مطلبی را می خوانید غلط املایی زیادی داشته باشد این موضوع شاید این حس را به مخاطب منتقل کند که نویسنده مطلب دانش و سواد کافی برای نوشتن ندارد پس سعی نکنید فقط یک مطلب را به خاطر وظیفه بنویسید و بلافاصله منتشر کنید حتماً حتماً وقت بگذارید و کل مطلب تان را بخوانید تا اگر غلط املایی در حین نوشتن داشتید آن را رفع کنید.

 

۸-از جلوه های بصری در محتوا استفاده کنید

جلوه های بصری شامل تصویر، اینفوگرافیک، ویدئو و پاورپوینت های آنلاین است. وقتی تصویر در بین متن به کار رود احتمال خواندن آن مطلب توسط کاربر ۹۴ درصد بیشتر می شود.یادتان نرود تصاویری که انتخاب می کنید با کیفیت و به ذهن مخاطب نیز نزدیکتر باشد. به کار بردن جلوه های تصویری مثل عکس، ویدئو و… از هرنوعی باعث می شود مخاطب در وب سایت تان بیشتر بماند و هم بیشتر رقبت کند که مطلب را بخواند.

استفاده از جلوه های بصری در متن

۹-به مطلب مرتبط لینک دهید

شاید قبلاً محتوا یا محتواهایی در زمینه ای که می خواهید بنویسید در سایت منتشر کردید بهتر است که به آن مطالب نیز لینک دهید تا اعتبار مطلب شما هم نزد مخاطب و هم گوگل بیشتر شود.

 

جمع بندی!

در این مقاله به شما نکاتی را گفتیم که اگر آن ها را رعایت کنید و در مطالب بلاگتان به کار ببرید از نتیجه اش شگفت زده خواهید شد. وقتی این نکات رعایت شود کاربران محتوای شما را همیشه دنبال می کنند و حتی برای شما کامنت می گذراند و ازتون تشکر می کنند و در نتیجه در نزد گوگل نیز محبوب خواهید شد. این همان نتایجی است که دوست داشتید به دست بیارید.

امیدواریم مقاله امروز برای شما مفید بوده باشد اگر پیشنهاد و تجربه خوبی درباره نوشتن مطلب داشتید خوشحال می شویم با ما در میا بگذارید.

 

شاید مقاله زیر برای شما مفید باشد:

چگونه بهترین عنوان را برای مطالب خود انتخاب کنیم؟

×

پشتیبانی آنلاین واتس‌اپ رایا وردپرس

× سوالی دارید؟ لطفا از ما بپرسید.